top of page

ŠIPK: Likovna in vsebinska obravnava

endemičnih in ogroženih rastlinskih vrst v Sloveniji

Ideja za izvedbo delavnice se je porodila na Študentskih inovativnih projektih za družbeno korist 2016-2020 na projektu Likovna in vsebinska obravnava endemičnih in ogroženih rastlinskih vrst v Sloveniji. Na tem projektu so študenti Univerze v Ljubljani skupaj z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani, društvom Kaverljag in Notranjskim regijskim parkom izdelali brošuro z botaničnimi ilustracijami in opisi dvajsetih slovenskih endemičnih in ogroženih rastlinskih vrst, na to temo pa so pripravili tudi pedagoške vsebine namenjene medgeneracijskemu povezovanju in spoznavanju s to tematiko. Študentki, ki so na projektu sodelovali so Katja Černe (Filozofska fakulteta, Marina Gabor (ALUO), Metka Kladnik (ALUO), Urška Lisjak (Filozofska fakulteta), Teja Milavec (ALUO), Janoš Portir (UL BF),

Annasibila Požrl (UL BF), Sara Sešlar Naraks (ALUO), Sanja Zamuda (ALUO) in 

Maruša Žirovnik (UL Pef).

Botanične ilustracije, ki so nastale v sklopu projekta, si lahko ogledate na razstavi Ogrožene in endemične rastline: razstava študentk ilustracije Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani. 

Otvortitev razstave bo v sredo 27. februarja ob 18.00, vljudno vabljeni!

Kdo smo

Katja foto copy.jpg

Katja Černe

Absolventka študija Pedagogika in andragogika na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. 

 

V obdobju, kar obiskuje univerzo, se ves čas intenzivno ukvarja s posebnimi potrebami - še posebej čustvenimi in vedenjskimi težavami, motnjami v dušenem razvoju ter primanjkljaji na področjih učenja.

 

Na društvu Sožitje uči angleščino skupino oseb z motnjami v duševnem razvoju, ter dela z osnovnošolci, katerim nudi dodatno strokovno pomoč. V študijskem letu 2018-19 je absolventka, zato jo redno zaposluje študentsko delo andragoške narave in sicer v Izobraževalnem centru Združenja bank Slovenije.

 

Poleg tega občasno sodeluje na teambuilding programih na Team building akademiji in aktivno sodeluje na fakulteti (je predstavnica študentov pedagogike in andragogike v Študentskem svetu FF, koordinatorka tutorjev za študente s posebnimi potrebami, koordinatorka tutorjev na oddelku za pedagogiko in andragogiko, članica finančne komisije Študentskega sveta FF, članica Društva študentov pedagogike in andragogike ...), kjer organizira, koordinira ter sodeluje pri pripravi različnih projektov na oddelčni, fakultetni in medfakultetni ravni.

Teja - foto potret01_2 copy.jpg

Teja Milavec

Absolventka magistrskega študija ilustracije na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje.

Zaključila je študij vizualnih komunikacij na Fakulteti za dizajn in diplomirala z oblikovanjem in ilustriranjem krajše otroške slikanice. Leta 2016 je s študijem ilustracije nadaljevala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, ki ga trenutno zaključuje. Med študijem na prvi in drugi stopnji je sodelovala z več založbami in do sedaj ilustrirala šest knjig. Navdušuje jo tudi animacija; s filmom Me at 25 se je predstavila na mednarodnem festivalu animiranega filma Animateka, kjer pa so ji dodelili tudi mesto ene od žirantov za študentske animirane filme. Trenutno razstavlja v galeriji Vodnikova domačija, kmalu pa si boste njena dela lahko pogledali tudi na 13. Slovenskem bienalu ilustracije v Cankarjevem domu.

Njena dela si lahko ogledate na spodnjih povezavah: 

https://www.instagram.com/teja_milavec/

https://www.behance.net/tejamilavec

metka kladnik3_edited.jpg

Metka Kladnik

Metka Kladnik, trenutno zaključuje magistrski študij ilustracije na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Navdušujejo jo teksture in naravni svet iz koder črpa inspiracijo pri svojem ustvarjanju. 

Njena dela si lahko ogledate na instagramu https://www.instagram.com/me.to.ka/

Sanja Zamuda DreamLate

Sanja Zamuda

Zaključni letnik magistrskega študija Ilustracije na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. 


Sprva je diplomirala iz Medijskih komunikacij, smeri Vizualne komunikacije, na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko na Univerzi v Mariboru. Zatem se je zaporedno vpisala na dodiplomski študij ilustracije na ALUO UL, v letu 2017 pa na podiplomski študij. Ves ta čas oblikuje in ilustrira ob študiju, med njenimi naročniki so tudi Mladinska knjiga, Pošta Slovenije in Univerza v Ljubljani. 

 

V času študija je bila nagrajena s Pohvalo za mladega ustvarjalca na 12. slovenskem bienalu ilustracije v Cankarjevem domu, osvojila je tudi dve nagradi na mednarodni razstavi znanstvene ilustracije. Med drugim je razstavljala tudi v Galeriji ZDSLU in Galeriji Vodnikove domačije. Med študijem je bila tudi predstavnica študentov ilustracije in tako sodelovala v študentskem svetu,  prisostvovala pa je tudi na Senatu Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. V letu 2017 se je izpopolnjevala iz zoološke znanstvene ilustracije v tehniki akvarela na Univerzi Aveiro na Portugalskem.
 

Povezava do spletne strani in portfolia del: 

sanjazamuda.wixsite.com/sanja

logotip-botanicni vrt.png

v sodelovoanju z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani

Botanični vrt  Univerze v Ljubljani, tedaj imenovan kot »Vrt domovinske flore«, je najstarejša znanstveno izobraževalna ustanova z neprekinjenim delovanjem pri nas. Na današnjem mestu deluje že vse od leta 1810. V času Ilirskih provinc, je bil ustanovljen v okviru visoke šole (École Centrale), ki so že tedaj imele značaj univerze. Ta nivo je ohranjal vse do ustanovitve Univerze v Ljubljani leta 1919, ko je postal zopet njen sestavni del. Zasnoval ga je Franc Hladnik (1773-1844), ki je bil tudi njegov prvi ravnatelj, hkrati je bil prvi visokošolski predavatelj za naravoslovje in botaniko na že omenjeni šoli.

 

Tako kot se je na začetku ukvarjal s predstavitvijo domače flore to tradicijo z raziskavami in naravovarstveno biologijo ohranja tudi v današnjem času. Rastlinski svet Slovenije in njegovo raznolikost zelo  uspešno predstavlja v svetu.

Povezava do spletne strani Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani: 

http://www.botanicni-vrt.si/

bottom of page